neděle 2. dubna 2017

Brutální popularita jako očistec

Být populární je docela řehole. Popularita se může na leckomu umělecky nebo lidsky podepsat. Bránit se tomu lze odstupem a nadhledem. Nebrat všechno smrtelně vážně. To by se z toho člověk musel zbláznit. Takhle na mě působil koncert Nikoly Muchy, které nedávno vyšlo třetí album.
Nejspíš poprvé jsem se setkal s tím, že hudebník svůj koncert začal svými největšími hity. Tím se pomyslně poměrně běžné dramaturgii, kdy začínáte svými nejnovějšími, nebo aspoň trochu známějšími písničkami směřujícími ke konci vystoupení k těm nejproslavenějším skladbám, trochu vysmáli. A bylo to dobré a správné. Fungovalo to. Svého posluchače totiž ne rozehřáli, ale spíš rozžhavili. Což zůstalo po celou dobu koncertu, který snad trval více než hodinu.

Docela dlouhý, ale neúnavný koncert dal najevo, že Mucha má pořád co nabídnout a jak zaujmout. Cením si jejího odstupu a nadhledu, kdy si z očividné popularity nic nedělá, naopak mnohdy různé rádoby vtipné momenty ze strany diváka samotnému divákovi vrací. Správně a adekvátně reaguje na nejrůznější okamžiky. Bere do hry přítomné posluchačky zpívající notoricky známé texty s tím, že si vždycky přála sbor. Kupříkladu dala najevo, jak si všimla jakéhosi pána, který byl přítomný v sousední místnosti a nejspíš ho její snažení nezajímalo.

Celý večer byl od začátku do konce zážitkem. Bylo milé sledovat, jak se společně kapela v některé chvíli dostává do správného rytmu, protože bubeník nebyl tak úplně sehraný, ale naopak jindy zase prokázal smysl pro improvizaci. Dokonce ani nevadilo pozorovat, jak si slečny pořizují selfíčka nebo videozáznam. Takhle dnes totiž funguje památníček. Snad ani nevadilo, že se takřka v závěru jeden posluchač neudržel a pod pódium vypustil pyrotechniku. Muchu, jako kapelu, to nerozhodilo; komentovala to s narážkou na Daniela Nekonečného.

Už dříve jsem se setkal s názorem, že píseň, kterou koncert právě odpálila a díky ní se dostala do nejširšího povědomí, Ježíš může být pro někoho přes čáru. Text se ho poměrně dotkl. Osobně ho nepřijal. Vadí mu, když se v souvislosti s vírou mluví o mrdání v hlavě. Pochází z evangelické církve. Bohužel si ale neuvědomuje, že se tím autorka strefuje do radikálně přemýšlejících věřících, kteří k víře přistupují až nebezpečně bláznivě a nezdravě. Skladba pro mě pořád funguje jako zrcadlový očistec, s čímž souvisí neúnavná sprostota mající svůj smysl. Poslední dobou pak jiný nehodlá poslouchat, že chlapi sú kokoti. Takové přístupy mi připadají krátkozraké. Nemá totiž Nikola Mucha ve svých textech přeci jen tak trochu pravdu a právě proto je úspěšná?

Na rozloučenou si Nikola během dojezdu u piva nechala od některých přítomných na památku sepsat pár vět na papírek s příslibem, že to do příště zhudební. To jsem zvědav. Jako tak nějak pořád.


Mucha, Bastion no. 35, Jaroměř, 31. 3. 2017

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...