neděle 29. ledna 2017

The Beautifuls to příjemně rozjeli. Hudba Praha band pořád funguje

Mrazivá zima. Kráčím po známých ulicích, které většinou zejí prázdnotou.

The Beautifuls | Zdroj: thebeautifuls.cz

Ve svém oblíbeném hudebním klubu Bastion no. 35 v Jaroměři si objednávám pivo a přisedávám k přátelům. Bavíme se o všem možném. Třeba taky o plánovaném koncertu Tomáše Ortela ve zdejším divadle. O vlastně nepřekvapivých reakcí na existující petici vyzývající ke zrušení koncertu.

Posezení pak po nějaké době přeruší začátek koncertu The Beautifuls, které jsem dosud neslyšel. Nabízí rockabilly. Jak je ten styl populární.

Zaujme mě starodávně stylizovaný mikrofon a trochu se divím, že v dnešní době ještě funguje. Nebo lebka na laďovací části kontrabasu. Kluci jsou v džentlmenských oblecích.

Jak mívám další a další zkušenosti s různými kapelami tohoto žánru, říkám si, jestli se v tom dá ještě hledat nějaká tvůrčí originalita. Ze začátku, jako bych byl přenesen do minulosti bez náznaku přítomnosti.

Sice převažují vlastní skladby, ale sám zpěvák Mirek se mi během rozhovoru přizná, že vždycky tam bude znát určitý vliv odjinud. Ale rozjeli to. Jestli bylo rozhodnutí nezpívat českou předělávku, jak publikum žádalo, nevím, ale prý ano.

Mohli si odpustit mnou protivné roztleskávání, ale chválím za komunikační snahu, jestli je nám teplo, a pokud ne, tak málo tancujeme.

Potěšili mě svou verzí irské lidové písně, použité v jedné reklamě, a překvapili svou rockenrollově-rockabilly verzí American Idiot od Green Day. Budiž, byť písni samozřejmě sluší původní punkrockový styl.

(Jak jsem se později dozvěděl, je otázkou, jestli u tohohle stylu zůstanou, budu na jejich hudební proměnu, pokud nějaká bude, hodně zvědav.)

Bylo to prostě příjemné.Po nich přišla na řadu Hudba Praha Band odkazující na původní Hudbu Prahu, respektive Jasnou Páku. Řízný rock. Nevím, jak moc staré ty všechny písně byly, ale pořád fungují.

Uvědomím si, že na tomhle pařila generace našich rodičů. Jak to může fungovat na nás?

Mně to připadá velmi slušné, hudebně zajímavé a textově svým způsobem originální, ačkoli cítím, že v tom moc hlubokých myšlenek nebude... ale je to potřeba?

Baví mě zpěvák Zdeněk Hnyk, jehož hlas znám z vysílání Radia 1. Celkově je dobré, že mezi písněmi toho moc nenakecají, maximálně trefně glosují. Líbí se mi, jak si hudbu užívají zpěvačky.

Po nějaké chvíli mně to přijde poněkud dlouhé. Nevnímám čas.

Přátele to ale nějak moc nezaujalo, což uvádím proto, že nejsem mluvčím své generace. A tak je to se vším.

The Beautifuls a Hudba Praha band, Bastion no. 35, Jaroměř, 28. 1. 2017

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...