neděle 15. ledna 2017

Názor vystřídala slušně zahraná muzika

Nový rok začal s překvapením, že skáčkové koncerty navštívili lidi, které vůbec neznám. Ani od vidění. Bývalo totiž běžné, že do jaroměřského Bastionu no. 35 chodili Jaroměřáci a přinejmenším několik lidí z nedalekého okolí. Tentokrát parta několik desítek neznámých posluchačů.

Fast Food Orchestra | Zdroj: fastfoodorchestra.cz

Nevadilo to. Nakonec těch pár místních přišlo. O to taky vůbec nejde, důležitější je, že vůbec někdo přišel. Při čekání na první kapelu se nad pivem bavím s majitelem klubu, jehož přáním je, aby lidi chodili chvíli po otevření klubu, pobyli nějaký čas s přáteli, něco popili, a pak tančili a poslouchali muziku, která by ideálně začala mezi osmou a devátou, jak to bývá v jiných klubech. Takhle se předskokani domluvili, že začnou až po deváté.

Catska ze Rtyně v Podkrkonoší na mě jednoduše působí školeně. Sedm lidí na jednom pódiu, kteří hrajou svojí muziku a tímto hasne. To jejich soustředění se zdá se až přehnané. Hledám uvolněnost. Nejvíc se mi líbí slečna hrající na saxofon, na ní je příjemné sledovat, jak ji hudba baví a jak si to hraní užívá. Problematikou pak pro mě je zpěv. Jako by na to sám zvukař zapomněl a několik prvních slov nezazní. Chvílemi nebylo rozumět a paradoxně to nevadí, když si člověk uvědomí, že jde o poměrně bezduché texty. Jejich hudba je příjemná, klidně se mohou s texty rozloučit a být instrumentální kapelou. Jenom nevím, jak moc se hodí říkat, že tu všichni jsme kvůli druhé kapele. Každopádně to je příjemné, přestože kočka moc nekouše.

Patří k žánru ska světelný řetěz zvýrazňující stojany nebo bicí soupravu a poloodhalená kytaristova hruď? Asi ano, nebo přinejmenším může, ačkoli nepatřím k těm, kdo by se cítil ohromen. Ale takhle teď vypadají Fast Food Orchestra. Dobře se na tom tancuje. O tom to je. Popularita je znát, když si fanoušci vyžádají hned několik přídavků, nebo paří při nejznámějších písních. Odpouštím jim některé prvoplánové texty. Na nic si nehrajou, jenomže ke ska taky patří určitá názorová vyhraněnost.

Ten pohled na tančící slečny v publiku je přesto příjemný a potěšující. Stejně jako pocit z příjemně stráveného večera, potažmo noci.

Catska a Fast Food Orchestra, Bastion no. 35, Jaroměř, 13. 1. 2017

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...