středa 7. září 2016

Čaroděj nabízí ideální vesmírný svět. Příjemný a lásky plný, takřka bez překvapení

Vltava kolem Roberta Nebřenského oslavila třicáté narozeniny a ke svému jubileu si nadělila melancholicky snové čarodějné album.

Vltava - Čaroděj | Zdroj: Bontonland.cz

Hned úvodní a titulní skladba nabízí poetické naladění celého alba, včetně charismatického projevu Roberta Nebřenského, jak ho v roli zpěváka známe. Rozverné, taneční, snové, melancholické, fantasijní.

Jak po sobě znějí jednotlivé písně, postupně se nám vyobrazuje a představuje příběh, jak se dostaneme do nebe, jak to tam vypadá a další různé představy, které jsou v souladu s pohodovou atmosférou, kterou album nabízí. Nečekají nás karamboly, ani textové, ba ani hudební.

Ačkoli některé textové obraty přinejmenším zarazí, protože při představě, když kupříkladu Robert Nebřenský osloví mladou dámu v publiku během koncertu a hraní písně Amore prozpěvuje, že by jí chtěl "malíčky jíst", podivuhodně zvedám obočí, zda je to možný. Ale protože chápu lehce ironickou metaforu, uznávám, že to zní vlastně hezky.

Následují písně dávající posluchači najevo ideální svět, jak si ho Vltava představuje. Vesmírný, pohodový, příjemný, čarodějný, ale hlavně lásky plný, protože nás jinak čeká osaměla Náruč. Tak zní celé album. Sice neuplyne jako voda, ale tím víc může jeho účinek plynout po svém. Na stejné vlně, takřka bez překvapení, snad s výjimkou Ptáčka a popelky na reggae vlně, desku jinak propagují a škatulkují do alternetivního rocku, s čímž bych se neztotožnil, a tak je na každém, zda se naladí a nechá se unášet, a jestli přijme tezi, že "každý má kus v sobě malé nebe".

Pak ho může občas zarazit dopad na zem po konci desky. Ale tak to bývá téměř se vším.

Hodnocení: 75 %
Vltava - Čaroděj (100PROmotion, 2016), 48 min.

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...