pátek 18. března 2016

Melodičtí screamo Glad For Today by se měli srovnat s tím, co vlastně chtějí hrát

Konečně jsem zavítal do hradeckého Club La Fabrique. Ano, před nějakým časem jsem tam už jednou (!) byl, ale to tam byl poměrně jiný klub. Mnoho se změnilo. Prostory jsou světlejší, což sice chválím, ale říkal jsem si, že je tam snad až moc světla. Budiž. Když se vchází do klubu po schodech nahoru, zasáhla do mě zářivá fialová, to bylo nepříjemné. Zvolil bych méně agresivnější barvu. Každopádně chválím dvě obrazovky v prostorách, kde si návštěvník sedí s přáteli u skleniček a nemá moc možností, jak případně živý koncert sledovat.

Glad For Today | Zdroj: Club La Fabrique

Probíhala tam soutěž kapel vysokoškoláků. Sláva vítězům, čest poraženým. Bez ohledu na výsledky, které nedopadly podle mých představ, ale to tak bývá, pokusím se reflektovat moje postřehy.


Jak jsem už několikrát viděl a slyšel Whatrock, dostávám se do stádia, kdy mě vlastně ničím nepřekvapí. Jasně, hráli skvěle. Pořád umí, snaží se pracovat s publikem, ale chybí jim vývoj, nějaký růst. Další progres. Jen tak dál. (Nesmím ale zapomenout na kamarádovu připomínku, že růže na stojanu zpěvaččina mikrofonu se k tomu nehodí a že jim chybí zpěvák. K tomu druhému mu dávám za pravdu.) (Komentář Honzy Řičaře z Memphis o tom, jak působí jako rodina nebyl od věci.)

S melodickými screamo Glad For Today mám problém. Vydané EP, ke stažení na jejich bandzonovém profilu, nezní úplně špatně, ačkoli nevím, zda se dobře srovnali s tím, co vlastně chtějí hrát. Screamo? Rock? Nevím. Někdy, jako by překážel ten ječivý hlas, jindy zase ten klidnej rockovej. Na živo jim to pak nějak nevěřím. Omlouvám se, nejsem něžného pohlaví, na mě to nejspíš prostě nefunguje, ale kluci na mě působili holt směšně. Neměl bych na to přistupovat, ale kluk vypadající šamponově se prostě nehodí, aby hrál tvrdej screamo. Sorry. Mám dojem, že vyhráli, že jo?

Na konec bylo Vypuštěné koupaliště. Trochu děsnej název pro punk-rockovou kapelu, o níž nic neříká. Nechápu. Ale budiž. Možná o tom ten punk taky je. U nich jsem měl jasno se stylem. V pořádku. Na publikum pak jejich podání písniček fungovalo. Dokonce i mě, za což se nestydím a za což byli snad i pochváleni, dostali do varu. Bezva.


Tak jsem zvědavej, jak vítězové obstojí v té konkurenci celostátního kola. A nečekal bych, že největší pařba bude na konci při dýdžejském partu, ale pouštěli prostě vydařenou taneční muziku. Hodně.

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...