pondělí 21. března 2016

Koncerty plných pankáčů proběhly ve vší slušnosti, žádnej bordel

Chladně březnový páteční večer. Ideální chvíle zajít na koncert a u pivka pokecat si s přáteli. Říct si, co je novýho, jak jsme se měli od tý doby, co jsme se neviděli, a co nás třeba čeká.

N.V.Ú. | Zdroj: Novinky.cz


Jakmile zajdu do prostor plných pankáčů, neustále si říkám, jak mezi nima nezapadám. Přesto si cením jejich vstřícnosti. Nikdo nemá žádnej problém. Všechno proběhne při vší slušnosti. Rozhodně žádnej bordel, jak by si kdekdo mohl myslet.

Navíc u punkovejch kapel může mít posluchač jasno, co ho čeká. Jasná muzika, jasný texty, jasný gesta. Všechno hraje svou roli, bez výhrad i několikrát ukázanej prostředníček, a vlastně vůbec ani nemusí vadit, že ten a ten moc neumí zpívat, respektive spíš ani nezpívá, jenom únosně řve jasně vyprofilovanej názor.

Tass ukázali jednoduchý a přesto přímočarý a jasný texty. Nemají rádi skinheady nebo nácky. Aspoň jsem to tak pochopil. Ačkoli to byly poměrně krátký písně, zdálo se mi, že to bylo možná až moc dlouhý, ale budiž. Píseň, ve který se tak trochu zpívá „squatujeme, squatujeme, obsadíme prázdnej dům“ by se klidně mohla stát hymnou squatterů, jestli se ještě nestala. Jenom by jí slušela aktualizace, protože nemůžeme za obsazený domy brát jenom ty z devadesátých let.

Pánové kolem N.V.Ú. jsou matadoři ve svým žánru. Nechyběl lehce karnevalový obleček, který si pak Štěpán Málek sundal, aby ukázal potetované ruce, krom toho mu nejspíš muselo bejt vedro. Nechyběly další názory, umělec prostě přišel s něčím novým v souladu se svým přesvědčením shodující se napříč kapelou a mezi fanoušky. Dokonce i nová píseň, kterou jsme neznali, byla vstřícně přijata. Přičemž přitvrdili, což je dobře. Dočkali jsme se pak dvou duetů z řad fanoušků, kdy v jednom případě dodatečně oslavili kamarádčiny narozeniny. Tak si počkám na novou desku. Koncert byl totiž parádní. Jako vždycky.


Na konec se ukázali Muerti. Streetoví pankáči, jak se patří. Bezva muzika, bezva texty. Přiznám se, že k závěru akce jsem jim příliš nevěnoval pozornost, ale to v mým případě rozhodně nevadí, protože si je fanoušci patřičně užili. (Dodatečně si je poslouchám na Bandzonu a dobrý.) Takže v cajku.

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...