neděle 20. března 2016

Kapela UDG ani na páté desce neobtěžuje prvoplánovostí

Těší mě, když jsou české texty tuzemských kapel přes svou poetiku srozumitelné. Posluchač tak má více méně jasno, co tím chtěl básník říci. Při zpívání se u toho nemusí červenat, protože to zní třeba hezky, ale vlastně tomu nerozumí. (Ačkoli při koncertu se příliš nelze soustředit na smysluplnost písniček.) Písně prostě nejsou prvoplánově hloupé. Troufám si říct, že takovým zářným příkladem jsou UDG. Vydali svou pátou desku Emotikon.

UDG - Emotikon | Zdroj: Informuji.cz


Po několikátém poslechu se mi zdá, že oproti dřívější tvorbě lehce přitvrdili.

Jsem zvědav, jak budou Duše lamp nebo Hlava fungovat na živo, pokud budou mít kluci koule na to to zahrát. Píseň Šeptáš svou hudební poetikou připomíná Chinaski. Skladba Bůhví kam zase starší Kryštof. Jinde slyším trochu Mandrage, pokud by někdy hráli rock, nebo Lucii. Duet s Rinou Déšť i pláč mě mile překvapil elektronikou. Česko-slovenský duet s Mirkou Miškechovou zase jednoduše potěší.

Většina písní mají hitový potenciál, a to je dobře. S některými texty bych mohl polemizovat, ale v cajku. Bohužel mě irituje až přehnaně správná výslovnost, tam kde by být neměla.

Deska pak má neúnosnou téměř hodinovou délku, v tomhle případě se to fakt nedá. Některé poslední písně by tam být prostě nemusely.


Přes to všechno, album hodnotím kladně. S přáním, aby se fanoušci konečně posunuli do fáze, kdy kapelu při hraní nejnovějších písní podpoří. Tak smajl.

Hodnocení: 70 %
UDG - Emotikon (Warner Music Czech Republic, 2016), 54 min

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...