pátek 8. dubna 2016

Jak Ostrak Mode, tak teepee nebo Květy představují různě alternativní přístupy k hudbě

Každý z nás může mít odlišný přístup k hudbě. Každý z nás může poslouchat nejrůznější žánry, kterému jsou nejbližší nebo ho alespoň něčím zaujmou. Každý z nás má svého oblíbeného interpreta, u kterého nás imponuje společenský názor nebo právě ten přístup k hudbě. Alternativní přístup nabízí kupříkladu vydavatelství Polí5, který v těchto dnech slaví deset let od založení a vydává převážně alternativní muziku, jež si posluchač může stáhnout za libovolnou cenu nebo přinejmenším zadarmo ve streamu.

Ostrak Mode - Copy And Paste | Zdroj: Polí5

Ostřílený muzikant Josef Ostřanský, zasvěceným lidem známý z kapel Dunajská vlna nebo Kuzmich Orchestra, nabízí autorskou a debutovou desku Copy And Paste, k poslechu na Soundcloudu. Jde o směs alternativního nebo možná indie rocku, jak jsou jeho posluchači ostatně zřejmě zvyklí, s tvrdší elektronikou, především drum and bassovými prvky. Mě jako mladého posluchače toto spojení zaujalo a zvlášť se mi líbí Fráze a Manuál (úvodní Plamen je mi svým začátkem a přímočarým textem sympatický; celkově po textové - snově příběhové - stránce trochu připomíná styl kladenských Zrní, což umocní právě poslední Stříbro snů), jelikož ale v současnosti existuje nepřeberné množství a podoby elektronické hudby, jak u nás, tak v zahraničí, album celkově vlastně moc nepřekvapí. Kdo ví, jak desku Ostřanského věrní fanoušci skousnou. Ukazuje však, že podobné navázání spojení něčeho staršího a alternativního s něčím novějším a experimentálnějším může více méně fungovat. Takže u mě dobrý.

Hodnocení: 60 %
Ostrak Mode - Copy And Paste (Polí5.bandcamp.com, 2016), 37 min.

teepee - Albatross | Zdroj: Protišedi.cz

Indie duo teepee ve složení Terezy Lavičkové a Miroslava Patočky přináší svůj autorský debut, kterému pomohl producent Mikoláš Růžička. Nabízejí kytarový indie folk s elektronikou. Klidné a zastřené písničky, které se hodí pro deštivé a povětrné dny naplněné procházkou s milou polovičkou (ačkoli, kdo by se chtěl v dešti procházet po venku, že), protože jde vlastně o romantické duety, nebo rozvernou hipsterskou partou. Překvapí zajímavé hlasy se zvládnutou angličtinou, posluchače by snad ani nenapadlo, že jde o české muzikanty. Svou tematikou, ale hlavně zvolením hudebních žánrů, které se navzájem neruší, ale spíše doplňují a koketují, tak trochu připomínají The xx. Je to takřka plné lehkosti a přístupnosti, bez patosu nebo romantického kýče, aspoň se mi tak zdá.

Hodnocení: 70 %
teepee - Albatross (soundcloud.com/teepeeband, 2016), 34 min.

Květy - Copak můžu svojí milý mámě říct | Zdroj: Polí5

Po různých zkušenostech, jako by se zdálo, že se na matadory českého undergroundu nesahá. Ne všichni strávili přístup jiného zhudebnění Plastic People of the Universe od B4 nebo Psích vojáků ze strany Martina Tvrdého a Václava Havelky. Nebo přinejmenším duo Tvrdý/Havelka se setkalo spíše s negativními ohlasy. Mně se oba způsoby celkem líbily a říkal jsem si, proč ne. To samé si říkám u Květů kolem Martina E. Kyšperského, kteří po svém přistoupili právě k Psím vojákům. Co je k tomu vedlo, kromě udělení pocty partě okolo zesnulého Filipa Topola, je otázka. Taky je otázka, jak vstřícně desku vezmou jak posluchači Květů, které čeká ještě experimentálnější a drsnější poloha - jak po hudební, tak textové stránce, protože Topolovy básnické texty jsou samy o sobě drsné a svérázné -, tak zarytých fanoušků, je-li to to správné slovo pro jejich posluchače, Psích vojáků. Někdy nás čeká svérázná hudba, jindy poněkud klidná, což zvlášť u Žiletek překvapí a spíš jim to ubírá na (Topolově) kouzlu. Květy u svých posluchačů mohou mít štěstí, že původní verze neznají. Což jim naopak může zase ze strany Psích vojáků uškodit. Ať tak, či onak, nevzniklo špatné album, má svůj sílu a je samo o sobě přinejmenším zajímavé, ale předpokládám, že posluchači M. E. Kyšperského spíše sáhnou k autorské tvorbě (třeba nejnovější desce nominované na Ceny Apollo a oceněné žánrovým Andělem).

Hodnocení: 75 %
Květy - Copak můžu svojí milý mámě říct (Polí5.bandcamp.com, 2016), 40 min.

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...