čtvrtek 17. března 2016

Marpo na Lone Survivor působí egoisticky uzavřeněCením si, když hudební interpret ve svých písních dává najevo určitý společenský názor, který má umělecky přidanou hodnotu. Proto v některých ohledech dávám přednost punku nebo hip hopu, kde se na rozdíl od popových nebo rockových umělců hudebníci názoru nebojí. Bez ohledu na to, zda tím někoho naštvou, což může být taky cílem.

Marpo - Lone Survivor | Zdroj: Bontonland.cz


Fanouškům bubeníka skupiny Chinaski Oty Petřiny ml., jinak známého jako Marpo, dávám za pravdu, že jeho nová deska se nezabývá „děvkama, chlastem nebo drogama“, čímž má být nějak zvláštní, ale pro mě její slabinou je nabídka více méně deseti skladeb o tom, jakej je to král, borec a machr, co dokázal vyprodat velké klubové sály, když začínal v prochcaných klubech.

Na mě to působí egoisticky uzavřeně. Navíc, když v textech použije přes 150 sprostých slov včetně různě se opakujících, časem to ve stopáži tři čtvrtě hodiny přestane bavit. Jedinou chvíli, kdy konkrétně rejpe do ostatních, tedy okamžik sejmutí Smacka, považuju kupodivu za zbytečnou, protože si nemyslím, zda si to zaslouží.

Deska by pro mě mohla skončit trackem Wolfpack – tedy jedinou anglicky nazvanou písní. Poslední dvě písně se mi zdají poněkud nadbytečné. Obecně se pak divím, že album je nazván Lone Survivor, ačkoli z něj zní, kromě jednoho anglického hosta, čeština.

Na druhou stranu prvotní nudu z krátkého dvouminutového tracku Už nikdy, u kterého bych očekával nějaký vrchol, beru zpět, protože v kontextu alba má svou sílu. Po hudební stránce je album na naše hiphopové možnosti celkově docela neobyčejné. Má svůj drajv. To tomu neupírám.

Nejsilnější skladbou je hlavně Táta, vlastně v country stylu (možná valčíkový rytmus), která se celkově z alba úplně vymyká, třeba neobsahuje žádný vulgarismus. Takže bez sprosťáren to jde.

U skalních posluchačů to bude fungovat, budou (a jsou) s tím spokojeni. Vnímám to tak, že jim prvoplánové texty zaměřené prakticky na jedno téma asi stačí. Říkám si, což by mě vážně zajímalo, jakou společenskou hodnotu podle nich – podle těch, kteří jsou z toho nadšení – album má?

Hodnocení: 60 %
Marpo - Lone Survivor (Mafia Records, 2016), 45 min 

Mladá alternativní scéna pomalu roste

Hudba patří k uměleckým prostředkům vyjádření. Někdo se hudbou chce bavit, jiný sdělovat vážná témata a názory, které mu pomáhají vyrovnat s...